Zadzwoń: +48 881 224 588 | +48 881 223 588 | Napisz e-mail: office@laut.com.pl | Pn. – pt. 9:00 – 17:00 BEZPŁATNA KONSULTACJA
img

Wymiana prawa jazdy - nowe przepisy - FOREIGNER

Wymiana prawa jazdy – nowe przepisy

Pracujesz jako taksówkarz albo kierowca autobusu?

Od 17 czerwca musisz mieć polskie prawo jazdy!

Nowe przepisy dla kierowców w usługach przewozu osób i taksówkarskich

Od 17 czerwca w Polsce zaczną obowiązywać przepisy, które wymagają od kierowców świadczących usługi przewozu osób lub taksówkarskie wymiany zagranicznego prawa jazdy na polskie. Zmiana ta ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa oraz ujednolicenie standardów w branży transportowej.

Wymiana prawa jazdy – kogo dotyczą zmiany?

Nowe regulacje skierowane są do kierowców, niebędących obywatelami Polski, którzy wykonują zawód kierowcy w ramach świadczenia usług przewozu osób lub taksówkarskich na terenie Polski. Dotyczy to zarówno pracowników firm transportowych, jak i osób pracujących na własny rachunek. Więc jeśli pracujesz w Uber, Bolt lub FreeNow, iTaxi, szykuj się na zmiany!

Wymogi i procedura wymiany prawa jazdy

Cudzoziemiec, który chce wymienić prawo jazdy na polskie, mając ważne uprawnienia, musi spełnić warunek przebywania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez co najmniej 185 dni w każdym roku kalendarzowym, ze względu na swoje osobiste lub zawodowe więzi lub posiadać zaświadczenie o studiowaniu przez co najmniej 6 miesięcy w roku. Dodatkowo, jeśli prawo jazdy, które chce wymienić cudzoziemiec, nie pochodzi z kraju będącego stroną Konwencji Wiedeńskiej lub Genewskiej, a także nie jest członkiem Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu, wymiana dokonywana jest dopiero po zdaniu państwowego egzaminu teoretycznego, dotyczącego przepisów ruchu drogowego w Polsce.

Aby dostosować się do nowych wymogów, kierowcy będą musieli złożyć wniosek o wymianę prawa jazdy w odpowiednim urzędzie komunikacji.

Niezbędne dokumenty to m.in:

  • wypełniony wniosek o wymianę prawa jazdy,
  • obecne prawo jazdy wraz z tłumaczeniem przysięgłym,
  • badania lekarskie,
  • zaświadczenie o niekaralności,
  • dowód legalnego pobytu w Polsce,
  • potwierdzenie adresu zamieszkania (zameldowanie).

Z praktyki wiemy, że w różnych urzędach komunikacji występują nieco inne wymogi dotyczące składanych dokumentów. Pamiętaj, że proces wymiany trwa nawet kilka miesięcy. A to dlatego, że urząd, który dokonuje procedury, musi potwierdzić Twoje prawo jazdy w kraju jego wydania. Dlatego nie zwlekaj!

Wymiana prawa jazdy – cel wprowadzenia nowych przepisów

Głównym celem nowych regulacji jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa w transporcie osób. Wymiana prawa jazdy na dokument wydany w Polsce pozwoli na lepszą weryfikację kwalifikacji kierowców oraz ułatwi egzekwowanie lokalnych przepisów ruchu drogowego.

Konsekwencje niedostosowania się do przepisów

Kierowcy, którzy nie dostosują się do nowego obowiązku, mogą być narażeni na sankcje prawne, w tym kary finansowe i więzienie. Ponadto, utracą zdolność do legalnego świadczenia usług przewozowych.

Wymiana prawa jazdy na polskie – podsumowanie

Nowe przepisy stanowią ważny krok w kierunku zapewnienia większego bezpieczeństwa i profesjonalizacji w branży transportowej w Polsce. Kierowcy świadczący usługi przewozu osób lub taksówkarskie powinni jak najszybciej zapoznać się z procedurą wymiany prawa jazdy, aby zapewnić ciągłość swojej zawodowej działalności oraz uniknąć potencjalnych konsekwencji prawnych.

Jeśli chcesz zacząć proces wymiany prawa jazdy, skontaktuj się z nami. W ramach bezpłatnej konsultacji powiemy Ci, czy już teraz możesz zacząć wymianę dokumentu oraz czy musisz zdawać państwowy egzamin teoretyczny. Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji. Foreigner – Service Centre for Foreigners.

Call Now Button