Jeśli jesteś cudzoziemcem i potrzebujesz pomocy w uzyskaniu karty pobytu, skontaktuj się z nami! Nasza firma specjalizuje się w kompleksowej obsłudze legalizacji pobytu dla klientów indywidualnych oraz firm. Pomożemy Ci załatwić wszelkie formalności, aby proces uzyskania karty pobytu dla cudzoziemca przebiegł spokojnie i możliwie szybko. Nie musisz martwić się nieznajomością języka polskiego lub obowiązujących przepisów prawa – jesteśmy tu dla Ciebie!
Karta pobytu to dokument, który potwierdza Twoje prawo do pobytu na terenie Polski. Jest wydawana przez wojewodę odpowiedniego dla miejsca Twojego zamieszkania i uprawnia do legalnego pobytu, pracy oraz korzystania z wybranych usług publicznych.
Karty czasowego pobytu przeznaczone są dla osób, które planują przebywać w Polsce przez określony czas. Celem pobytu może być podjęcie nauki, rozpoczęcie pracy lub sprawy rodzinne. Karty pobytu czasowego wydawane są na okres od 3 miesięcy do 3 lat.
W przeciwieństwie do karty czasowego pobytu, karty stałego pobytu wydawane są osobom, które chcą osiedlić się w Polsce na stałe. Otrzymanie tego rodzaju karty pobytu dla cudzoziemca wiąże się ze spełnieniem określonych warunków: 5-letniego legalnego pobytu w Polsce, zawarcia małżeństwa z obywatelem Polski lub posiadania polskiego pochodzenia.
Przeznaczone są dla cudzoziemców, którzy przebywają legalnie i nieprzerwanie w Polsce przez okres co najmniej 5 lat. Ten rodzaj karty uprawnia do podróżowania i przebywania w innych krajach Unii Europejskiego na określonych warunkach.
O kartę pobytu rezydenta długoterminowego UE dla cudzoziemca mogą się ubiegać także osoby, którym udzielono zgody na pobyt ze względów humanitarnych, nadano w Polsce status uchodźcy lub udzielono ochrony uzupełniającej.
Karta pobytu dla cudzoziemca pełni także rolę dokumentu potwierdzającego tożsamość jej posiadacza podczas pobytu na terytorium Polski. Razem z dokumentem podróży uprawnia do wielokrotnego przekraczania granicy kraju bez konieczności posiadania wizy.
Co więcej, karta pobytu dla cudzoziemca uprawnia posiadacza do odbywania podróży po terytoriach innych państw, będących członkami strefy Schengen przez okres nieprzekraczający 90 dni w ciągu każdego 180-dniowego okresu. Koniecznością jest posiadanie przez cudzoziemca ważnego dokumentu podróży, uzasadnienia celu i warunków planowanego pobytu oraz posiadanie wystarczających środków utrzymania lub możliwości ich uzyskania zgodnie z prawem.
Cudzoziemiec nie może być uznany za osobę stanowiącą zagrożenie dla porządku publicznego, bezpieczeństwa wewnętrznego, zdrowia publicznego ani stosunków międzynarodowych żadnego z państw członkowskich Unii Europejskiej. Ponadto, nie może figurować w krajowych bazach danych państw członkowskich jako osoba, której wjazd na ich terytorium jest zabroniony z tych powodów.
1. Wniosek
Pierwszym krokiem jest przygotowanie wniosku o wydanie karty pobytu dla cudzoziemca. Wniosek ten można odebrać osobiście w urzędzie lub pobrać ze strony internetowej urzędu wojewódzkiego. Ważne jest jego bezbłędne i staranne wypełnienie.
2. Niezbędne dokumenty
W zależności od rodzaju karty pobytu, konieczne będzie dostarczenie różnych dokumentów. Podstawowe dokumenty, które zwykle są wymagane to:
– ważny paszport cudzoziemca,
– aktualne fotografie paszportowe (zgodne z wymogami urzędu),
– umowa najmu, meldunek lub inne dokumenty potwierdzające miejsce zamieszkania.
Wymagane dokumenty potwierdzające cel pobytu to:
– umowa o pracę, zaświadczenie od pracodawcy,
– zaświadczenie o przyjęciu na studia, potwierdzenie opłaty za naukę,
– dokumenty rejestracyjne firmy, wyciąg z konta bankowego,
– potwierdzenie posiadania ubezpieczenia zdrowotnego ważnego na terenie Polski,
– dokumenty potwierdzające dysponowanie środkami finansowymi na utrzymanie się w Polsce (np. wyciąg z konta bankowego, zaświadczenie o dochodach).
3. Złożenie wniosku i uiszczenie opłaty
Wniosek o kartę pobytu należy złożyć osobiście w urzędzie wojewódzkim właściwym dla miejsca zamieszkania cudzoziemca. Warto umówić się na wizytę wcześniej, aby uniknąć długiego oczekiwania. W urzędzie konieczne jest złożenie odcisków palców, które zostaną umieszczone na karcie pobytu.
Za wydanie karty pobytu pobierana jest opłata skarbowa. Jej wysokość zależy od rodzaju karty pobytu dla cudzoziemca. Można jej dokonać w kasie urzędu lub za pomocą przelewu bankowego.
4. Oczekiwanie na wydanie karty pobytu dla cudzoziemca
Proces rozpatrywania wniosku może trwać kilka miesięcy. W tym czasie urząd może poprosić o dostarczenie dodatkowych dokumentów lub informacji, dlatego warto regularnie sprawdzać status wniosku.
Jeśli Twoja karta pobytu czasowego jest bliska wygaśnięcia, należy pamiętać o złożeniu wniosku o nową kartę pobytu maksymalnie w ostatnim dniu legalnego pobytu. W przeciwnym razie możesz utracić prawo do przebywania w Polsce.
Misją Foreigner jest pomoc cudzoziemcom w zalegalizowaniu pobytu oraz pracy w Polsce. Jeśli potrzebujesz pomocy w uzyskaniu karty czasowego pobytu lub pobytu stałego – skontaktuj się z nami!