Zadzwoń: +48 881 224 588 | +48 881 223 588 | Napisz e-mail: office@laut.com.pl | Pn. – pt. 9:00 – 17:00 BEZPŁATNA KONSULTACJA
img

Wydłużenie ochrony czasowej dla obywateli Ukrainy - FOREIGNER

Ustawa o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

7 czerwca Prezydent RP Andrzej Duda zatwierdził nowelizację ustawy, dotyczącą wsparcia dla obywateli Ukrainy. Większość postanowień nowej ustawy zacznie obowiązywać od 1 lipca 2024 roku.

Przedłużenie legalnego pobytu

Według dotychczasowych przepisów, przedłużony pobyt uchodźców wojennych był możliwy tylko do 30 czerwca 2024 roku (w pewnych przypadkach dłużej). Nowelizacja ustawy wydłuża ten termin do 30 września 2025 roku.

Zmiany w ustawie dotyczą także przedłużenia ważności wiz krajowych, zezwoleń na pobyt, terminów opuszczenia Polski przez Ukraińców oraz terminów ich dobrowolnego powrotu. Przedłużeniu będą podlegać również dokumenty, takie jak „zgoda na pobyt tolerowany”, okresy ważności kart pobytu, polskie dokumenty tożsamości cudzoziemca oraz ważność wiz Schengen.

Powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy

Kolejna zmiana dotyczy uproszczonej procedury zatrudniania obywateli Ukrainy. Nowelizacja wydłuża możliwość ich zatrudnienia na podstawie powiadomienia o powierzeniu wykonywania pracy. Ważną zmianą jest również modyfikacja art. 22 specustawy. Poprzednio termin na przesłanie powiadomienia wynosił 14 dni od momentu rozpoczęcia pracy przez obywatela Ukrainy. Po wejściu w życie nowelizacji, czas na powiadomienie powiatowego urzędu pracy zostanie skrócony do 7 dni.

Nowe rozwiązania

Osoby ze statusem UKR będą miały możliwość zamiany ochrony tymczasowej na pobyt czasowy. Z tej opcji będą mogli skorzystać cudzoziemcy spełniający następujące warunki:
– posiadali status UKR w dniu 4 marca 2024 r.,
– mają status UKR w dniu składania wniosku o wydanie karty pobytu.

Osoby korzystające z tego rozwiązania, otrzymają kartę pobytu z adnotacją „Poprzednio posiadacz ochrony czasowej”.

Kolejna zmiana dotyczy terminu składania wniosku o nadanie numeru PESEL. Obecnie, zgodnie z przepisami, obywatel Ukrainy przybywający do Polski musi złożyć wniosek w ciągu 30 dni od przekroczenia granicy. Po wejściu w życie nowej specustawy, obowiązek ten powinien być spełniony niezwłocznie po przybyciu. Po zmianach, ubiegając się o nadanie numeru PESEL, obywatel Ukrainy będzie mógł potwierdzić swoją tożsamość jedynie ważnym dokumentem podróży. Jeśli numer PESEL został nadany na podstawie innego dokumentu, obywatel Ukrainy będzie miał 60 dni od daty wydania dokumentu podróży na potwierdzenie swojej tożsamości w dowolnym organie gminy.

Nowelizacja wprowadza nowy obowiązek dla obywateli Ukrainy. Zgodnie z nowymi przepisami, muszą oni informować pracodawcę o otrzymaniu decyzji o udzieleniu zezwolenia na pobyt czasowy i pracę. Jest to korzystne dla pracodawcy, który ma obowiązek powiadomienia odpowiednich organów o zatrudnieniu obywatela Ukrainy z takim zezwoleniem. Po zmianach, termin na wysłanie powiadomienia będzie rozpoczynał się od dnia, w którym pracodawca zostanie poinformowany przez cudzoziemca o otrzymaniu decyzji.

Call Now Button